Haber

Muharrem aşuresi İzmir Buca’da ikram edildi

İzmir’in Buca ilçesinde Muharrem ayı nedeniyle aşureler dualara karıştırılarak vatandaşlara ikram edildi.

Buca’da Muharrem ayında bir klasik haline gelen aşure ikramı, vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi. Buca Cemevi’ndeki etkinlikte yüzlerce vatandaş bir araya geldi. Protokolün katılımıyla, dualar eşliğinde aşure kazanları karıştırıldı. Tören öncesi bir konuşma yapan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Kerbela Olayı’nın hâlâ dinmeyen bir acı olduğunu vurgulayarak, “İmam Hüseyin ve arkadaşlarının Kerbela çöllerinde katledilmesi, tarihin en acınası sayfalarından biridir. Bu acı yürekleri yakan bir acıdır, onun zulmüne boyun eğmemek şereftir” dedi.

Başkan Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hacı Bektaş-ı Veli, ‘Eline, beline, diline sahip çık’ sözleriyle insan olmanın faziletlerini anlatırken, aslında dünyada barış içinde yaşayabilmenin en kıymetli gereklerini dile getirmiştir.” yine çalışanlara en hoş yanıtı verdi. O yüzden tüm bunlara karşı bir, büyük, diri olacağız. Zulme her koşulda direnmek Kerbela’dan devraldığımız bir gelenektir.”

Program dışında; İzmir İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Buca Kaymakamı Nedim Tunçer, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe, Alevi Kültür Dernekleri Buca Şube Başkanı Hüseyin Gökçe, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Aşure dağıtımının ardından sanatçı Vedat Gündoğdu sahne alarak şarkı söyledi. – İZMİR

haber-ardesen.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu